Doğu Mah. Değerli Sk. No:20 D:6 PENDİK/İSTANBUL
+90 216 375 05 72
info@siriuskalite.com

Gıda Sektörü ve Çalışanları için Covid-19 Rehberi!

Kalitede Yol Gösterici Yıldızınız

Gıda Sektörü ve Çalışanları için Covid-19 Rehberi!

Gıda Sektörü için korona/corona rehberi

Bu yazımızda, yaşamış olduğumuz zorlu günlerde, hiç durmayan sektörlerden birisi olan Gıda sektöründeki perakendecilerinin, toptancılarının ve tedarikçilerinin bir COVİD-19 pandemisine hazırlığı için gerekli acil durum planlamasını yapmalarına yardımcı olmak adına özel olarak hazırlanmış olan rehberimizi bulabilirsiniz.Rehberi okudukça, planlama yapmak için en iyi zamanın bir problemden önce olduğunun tekrar altını çizmek gerekiyor.

Globalleşen dünya ile birlikte sınırlar kalkmış ve dünyanın hemen her yerinden müşterilere sahip olabileceğiniz gibi dünyanın yine hemen her noktasından tedarikçilere de sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla Covid-19 Pandemisiyle sınırları kalkmış olan bu gezegende insanlara uygun şekilde gıda sağlayabilmek mevcut durum itibari ile en önemli konulardan bir tanesidir. Tüm sektörlerin yavaşlaması ve hatta durma noktasına gelmesine rağmen ihtiyacı karşılayabilmek ve paniğin önüne geçebilmek için hizmet sektörü dışındaki temel gıda üretim firmalarının çalışmaya devam etmesi, her zaman acil durumlara en hazırlıklı olması gerek sektörlerin sağlığın yanında gıda olduğunu da tekrar göstermiştir.

Her ne kadar tüm süreçler birbiri ile bağlantılı olsa da rehber içerisindeki konular 7 ana başlık altında toplanmıştır.

Bu Başlıklar;

 • Personel Hijyeni
 • Ziyaretçi Kontrolleri
 • İyi Üretim Uygulamaları
 • İşletme Tesisi Düzeni, Temizlik ve Sanitasyonu
 • Eğitim
 • Güncel Sağlık Durumu
 • Atık Yönetimi

Sektörde kendi eğitimlerinizde de kullanabileceğiniz bu rehberimize ulaşmak isterseniz aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Yine bu zor süreçte aşamadığınız problemler için çözüm ortağı olarak sizlere yardımcı olmak isteriz. Buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak olarak kullanılan Dünya Sağlık Örgütünün Gıda Sektörü için rehberinin İngilizce haline buradan Gıda Mühendisleri Derneği tarafından yapılan türkçe çevirisine de buradan göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

3 cevap

 1. Misafir dedi ki:

  Bu faydalı kaynak için teşekkürler

 2. Yasir Taşkın dedi ki:

  Rehber çok işime yaradı. Teşekkür ederim.

 3. Bilal dedi ki:

  Teşekkür ederiz. Faydalı bilgilendirmeler yaptınız.

Yorumlar kapatıldı.