Doğu Mah. Değerli Sk. No:20 D:6 PENDİK/İSTANBUL
+90 216 375 05 72
info@siriuskalite.com

Sirius Kalite, Eğitim Ve Danışmanlık

Kalitede Yol Gösterici Yıldızınız

FSC BELGESİ

FSC BELGELENDİRME DANIŞMANLIĞI

FSC Belgelendirme Nedir?

FSC belgesi, dünya üzerinde bulunan bütün ormanların, yönetiminde ve zarar görmemesinde uluslararası anlamda çalışmalar sürdüren kuruluşun belgesidir. Orman ürünleri üreten, işleyen, dağıtımını yapan veya dönüştüren bir firmada CoC (Gözetim Zinciri) yönetim sisteminin uygulandığını göstermek amacıyla bu konuda akredite edilmiş, bağımsız belgelendirme kuruluşları tarafından ilgili FSC standardına göre yapılan denetimler sonucunda firmaya belge verilir.

FSC belgesi sahibi olmak ürünleriniz kontrolsüz ağaç kesimi sonucunda piyasaya sunulmadığı anlamına gelmektedir. Bu belgeye sahip olma standartları, sadece ağaçların kesilmesiyle sınırlandırılmamıştır. Ürünün üretim, dönüşüm ve dağıtım aşamaları gibi her aşamasının incelenmesiyle belgeye sahip olma standartları içerisine dahil edilmiştir.

Ürün üzerinde görülen FSC logosu, o ürünün elde edildiği ormanın sürdürülebilir bir biçimde yönetildiğinin ve bunun bağımsız bir kurul tarafından onaylandığının işaretidir.


FSC Nedir?

FSC, Uluslar Arası Forest Stewardship Council örgütünün baş harflerinden oluşmaktadır.

Dünyada bağımsız ve akredite CoC programlarını (belgelendirmesi) yürüten, bünyesinde farklı kesimlerden gelen çevre ve sosyal örgütlerini, ahşap ve orman ürünleri konusunda faaliyet gösteren firma temsilcilerini, bazı ahşap birliklerini, orman ürünleri belgelendirmesi yapan kuruluşları barındıran kar amacı gütmeyen bir sivil oluşumdur.

FSC CoC (Chain of Custody) Nedir?

Koruma ve Gözetim Zinciri, hammaddenin yani ağacın ormandan tüketiciye kadar ki tüm safhalarını kapsayan ve işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm başarılı safhalarını içine alan bir yönetim sistemidir. Etiket, kağıt, ambalaj, matbaa ürünleri, kitap, dergi, gazete, kağıt temizlik ürünleri, mobilya, kereste, vs. ürünlerin üreticilerini ve ticaretini yapanları kapsamaktadır. CoC belgelendirmesi, belgeli orman ürünlerinin yine belgeli, iyi yönetilmiş (well-managed) malzemelerden üretildiğini ve bazı sıkı kontroller altında uygulanan etiketleme yöntemi ile, bu ürünlerin tedarik zincirinin herhangi bir aşamasında belgeli olmayan orman ürünleri ile karışmayarak üretildiğini sağlamayı amaçlar.

FSC‘nin Amacı Nedir?

Dünya genelinde orman ürünlerinin doğru kullanımı ve bununla ilgili standartların oluşturulup yönetilmesi ve işletmelere uygunluğunun denetlenmesidir. Şu anda dünyada bir orman ürünün iyi yönetilmiş bir kaynaktan sağlandığını göstermenin en geçerli yolu, CoC yönetim sistemini kurmak, işletmek ve bu yönetim sistemini akredite ve bağımsız bir belgelendirme kuruluşu vasıtasıyla belgelendirmekten geçmektedir.

İlgili FSC Standartları Nelerdir?

•           FSC FSC STD 40-003 Standard for Multi-Site certification of Chain of Custody Operations.

•           FSC FSC STD 40-004 FSC Standard for Chain of Custody Certification.

•           FSC FSC STD 40-005 Standard for company evaluation of FSC Controlled Wood.

•           FSC FSC STD 40-007 FSC Standard for sourcing reclaimed material for use in FSC product groups or FSC certified projects.

•           FSC FSC STD 50-001 Certificate Holder Trademark Requirements.

Belgelendirme Danışmanlık Hizmetlerimiz

  • Firmanıza uygun sistem kurulumu
  • Denetim hazırlık ve Eğitimler
  • İç Denetim Hizmeti

FSC Belgesine Sahip Olan Firmaların Avantajları;

•           FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak firmalar için uluslararası tanınma ve prestij göstergesidir.

•           Hem işletmelere hem de ormanlara faydası olan FSC belgesi aynı zamanda işçi hakları, yasal uyumluluk ve katılımcı kuruluşun tedarik zinciri içinde önemlidir.

•           Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesidir.

•           Orman alanlarının kalıcılığını sağlayıcı politikalar geliştirilir.

•           Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesi sorumluluğunuzu yerine getirmiş olur.